ASVOFF MODANIN KURALLARINI BAŞTAN YAZIYOR

Sizi bilmem ama ben defilelerin çoğunu sıkıcı buluyorum. Elbette arada bazı yaratıcı tasarımcılar çıkıp etkileyici gösteriler yapıyor ama çoğu defile maalesef bir yukarı bir aşağı yürüyen modellerden ibaret oluyor. Neyse ki hareketli görüntüler yani ‘moda filmleri’ aracılığıyla koleksiyonlarının sunulması artık giderek popüler olmaya başladı. Moda filmleri bir bakıma modanın ve filmin başarılı bir birleşimi. Son zamanlarda bazı ileri görüşlü moda markaları bu yeni mecrayı keşfedip koleksiyonlarının sunumları için standard bir araç olarak bunu kullanmaya başladılar.
Tasarımcı, fotoğrafçı, gazeteci ve ünlü bir blogger olan Diane Pernet bu moda devrimini öngörüp başarılı bir girişim olan ASVOFF,  A Shaded View on Fashion Film adlı moda filmleri festivalini yarattı.

ASVOFF, hala fotoğraf mecrasının hüküm sürdüğü moda endüstrisinde hareketli görüntülere odaklanarak eski kuralları yıkıyor.

ASVOFF, film yarışması, belgeseller, uzun metrajlı filmler ve enstalasyonları içeren bir festival. Geniş bir yelpazeden oluşan bu programın ortak noktası modanın, güzelliğin ve stilin ana tema olarak kullanıması ya da başka bir deyişle bu öğelerin sinematografik estetiği oluşturması.

2008’deki ilki gerçekleştirilen ASVOFF hem genç yetenekleri hem de köklü sanatçıları modanın sunumunu tekrar değerlendirmeye ve filmin geleneksel parametrelerine meydan okumaya teşvik eden bir festival olarak büyük övgü topluyor. Festival ilk kez Paris’te moda haftası sırasında yapıldı ve daha sonra dünyadaki prestijli enstitülere, Cannes Film Festivali’ne, Guggenheim Müzesi’ne ayrıca New York, Londra, Tokyo, Milano, Moskova, Mexico City ve Barcelona gibi moda başkentlerine konuk oldu.

Çığır açan bu festival şimdiye kadar bir çok ünlü ismi biraraya getirdi; Chris Cunningham, Róisín Murphy, Nick Knight, Erwin Olaf, Nobuyoshi Araki, Tilda Swinton, Steven Klein, Mike Figgis, Chloë Sevigny, Dita Von Teese, Max Vadukul, Bruce Weber and Ryan McGinley as well as Yves Saint Laurent, Gucci, Gareth Pugh, Sergio Rossi, Hussein Chalayan, Mr. Pearl, Rodarte, Givenchy, Yohji Yamamoto & Thom Browne gibi.

Tahmin edersiniz ki böyle büyük değişim oldukça uzun bir zaman gerektirdiği için şimdilik moda filmlerinin defilelerin yerini alması pek mümkün görünmüyor ama yakın gelecekte moda filmleri kuşkusuz moda deneyiminin bir parçası olacak.

Bu senenin kazananları:

Büyük Ödül

En İyi Sanat Yönetimi Ödülü

En İyi Styling Ödülü

Güzellik Ödülü

Genç Yetenek Ödülü

Özel Animasyon Ödülü

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s