ON PAPER : dLk kAy

Designer / Tasarımcı: Dilek Kaygusuz

Dilek Kaygusuz, after she had studied millinery in London completed Marmara University Faculty of Fine Arts, Textile design department with high honor degree. After working for several firms in the textile sector, in 2011 she founded her own brand company “dLk kAy” . “dLk kAy” has a sense of style in which craftsmenship is appreciated and luxurious materials like leather and silk are  frequently used. “dLkkAy”’s sleek facades, sharp corners and modern lines reflect its futuristic features.

Dilek Kaygusuz, Londra’da yaşadığı dönemde aldığı Millinery (Şapka Tasarımı) eğitiminden sonra ülkesine dönerek Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarım bölümünden üstün dereceyle mezun oldu. Bir süre çeşitli tekstil firmaları için tasarımcılık yapan Kaygusuz, 2011 yıllında kendi markası “dLk kAy”ı kurdu. Malzeme kalitesine ve yüksek kalite işçiliğe önem veren “dLk kAy”, deri, ipek ve benzeri lüks kumaşları koleksiyonlarında sıklıkla kullanmaktadır. “dLk kAy” koleksiyonlarını fütüristik ve modern, feminen, keskin hatlardan oluşan şık günlük kıyafetler ve gece kıyafetleri oluşturmaktadır.

Where / Yer: Istanbul, Turkey

Collection / Koleksiyon: “Equilibrium” // “Equilibrium” (denge)

Dilek Kaygusuz’s latest collection really looks like it’s going to draw heavy attention for its bold and clean-cut futuristic lines.

Dilek Kaygusuz’un “Equilibrium” (denge)  adlı yeni koleksiyonu, cesur ve fütüristik çizgisiyle oldukça dikkat çekecek gibi gözüküyor.

Inspiration / İlham: “Equilibrium”is inspired by an image of a strong woman who manages to standstill inspite of all daily life’s difficulties and paradoxical syndromes, who merely wears the change, sets her goals and moves forward confidently on her journey of life. The geometric details and the sharp edges of the pieces reflect the bold attitude of her and the collection’s cosmopolitan identity.

“Equilibrium”, yaşamın günlük zorluklarına ve çıkmazlarına karşın iç dünyasında denge kurmayı başaran, hayatın çatışmalarını ve dengesizliklerini cesurca göğüsleyen ve bu yolculuğunda emin adımlarla ilerleyen, yaşamın içindeki değişimi adeta kendine giysi edinen, hedeflerini belirlemiş güçlü bir kadın imgesinden ilham alıyor.

Sketches / Çizimler:

Designs / Tasarımlar:

One thought on “ON PAPER : dLk kAy

 1. Hi there,

  Nice blog. We love it.
  We’ve been taking note of your style and we’ve come to be wonderfully addicted to it.
  We’d like to invite you as our 1st group of fashionista to join WhatIWear in a conquest to inspire the world,changing one wardrobe at a time.

  Click HERE to become a member – http://www.whatiwear.com
  Or check our blog at blog.whatiwear.com


  Here are some members who have already joined us.
  Anastasia Siantar – brownplatform.com
  Andree Judd – avantgardien.tumblr.com
  Willabell Ong – paledivision.blogspot.com
  Marie Hamm – themavenpost.blogpost.com
  Paris & London – themadtwins.blogspot.com
  Alyssa Lau – theordinarypeoples.blogspot.com
  Nadine Drexler – whengreengrasswasyellowonpictures.com
  White Lace – whitelace.ro
  Becka Häggblom – sunshineinnorth.blogspot.com
  Michalina Z – stook-pook.blogspot.com
  Jessica C – westmountfashionista.com
  Claradevi Handriatmadja – luce-dale.com

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s