KEEP IT SHORT! : A Therapy by Roman Polanski

 

The short movie “A Therapy” by Roman Polanski premiered at the 2012 Cannes International Film Festival in the Official Selection – Classics Section, with a surprise screening. The screening was Polanski’s idea together with Festival Director Thierry Fremont, and was shown right before the scheduled projection of the restored movie “Tess”.

Regarding the collaboration with Prada, Polanski said he was initially concerned about maintaining artistic freedom – a concern that soon proved unjustified. “When I was asked to shoot a short movie for Prada, I did not think that I could really be myself, but the reality is that in the total freedom I was given, I had the opportunity to reunite my favorite group of people on set and just have fun.”

He also clearly enjoyed exploring the realm of high-end fashion and the stereotypes that go along with it. “The chance to dwell on what the fashion world represents nowadays and the fact that it is accompanied by so many stereotypes is fascinating and at the same time a bit upsetting, but you definitely can not ignore it. It’s very refreshing to know that there are still places open to irony and wit and, for sure, Prada is one of them.”

———————————————————————————————————————————————————————-

 

Prada ile dünyaca ünlü yönetmen Roman Polanski etkileyici bir projeye imza attı. Roman Polanski Prada için “A Therapy” adında çok özel bir kısa film çalışması gerçekleştirdi. Kısa filmin gösterimi, 21 Mayıs 2012’de 2012 Cannes Uluslararası Film Festivali Özel Seçim – Klasik Bölüm’de bir film öncesi yapıldı. Gösterime Roman Polanski, Nastassja Kinski ve Festival Direktörü Thierry Frémaux katıldı. Bu sürpriz gösterim Polanski ve Fremaux’nun fikriydi.

Arkadaşlık ve karşılıklı saygı çerçevesinde gerçeğe dönüşen bir oyun, bir düşünce. Prada için bir kısa film çekmem istendiğinde, kendimi yansıtabileceğimi düşünmemiştim. Bana sunulan sınırsız özgürlük sayesinde sevdiğim insanları sette bir araya toplama ve bunun tadını çıkarma fırsatı buldum. Günümüzde moda dünyasının ifade ettiklerini ve içinde barındırdığı klişeleri gözler önüne sermek muhteşem bir şans. Aynı zamanda rahatsız edici olsalar da bu klişeleri görmezden gelmek imkânsız. Hala Prada gibi ironi ve espriye açık yerlerin olduğunu bilmek gerçekten çok rahatlatıcı.

Roman Polanski

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s