ŞANSLI OLANLAR İÇİN YSL MADRİD’TE

”Bir kadının giyebileceği en güzel giysi sevdiği erkeğin kollarıdır. Ama bu mutluluğu bulacak kadar şanslı olmayanlar için ben burdayım.”      Yves Saint Laurent

Bildiğiniz gibi moda-sanat birlikteliği son on yıldır çok popüler. Artık moda tasarımlarını sadece defilelerde değil sanat müzelerinde birbiri ardına açılan sergilerde de görmeye alıştık. Popüler kültürün ışıltılı dünyası moda, haliyle müzelere çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Örneğin geçen yıl New York’ta gerçekleştirilen Alexander McQueen sergisine o kadar  yoğun bir ilgi oldu ki müze sergi süresini uzatmak zorunda kaldı. Bu durum tabii ki her iki tarafın da işine yarıyor çünkü moda sergileri müzelere ziyaretçi getirmekle kalmıyor aynı zamanda sergilenen moda markalarını tüketicinin gözünde meşru ve sanatsal kılıyor. Bu trend tüm zamanların en iyi Fransız tasarımcılarından biri kabul edilen Yves Saint Laurent (1936-2008) retrospektif sergisiyle devam ediyor.

Yves Saint Laurent sergisi 6 Ekim-8 Ocak tarihleri arasında Madrid’te yer alan Fundacion Mapfre’de görülebilecek. Geçen sene Paris’te Petit Palais’ta ilk olarak gösterilen retrospektif sergi Fransız ustanın İspanya’da gerçekleştirilecek ilk sergisi. Tasarımlarında sanatsal referansları popüler kültürle ve sosyal devrimle birleştiren haute couture virtüyözünün dünyasını yakından tanımak isteyenler için bu sergi bulunmaz bir fırsat.

 

 

YSL modanın olmazsa olmazlarından biri, günümüzün modern ve avangard kadınının ilham kaynağı. Bugün kadınların vazgeçilmezi olan, transparan bluz, kruvaze yün ceket, smokin ve her türlü etnik baskılı elbise YSL olmasa şık kadınların gardrobunda yer almayacaktı.

 

Sergi tematik olarak düzenlenmiş 11 farklı bölümden oluşmakta. Bu kapsamda haute couture ve pret-a-porter (hazır giyim) tasarımlardan seçilmiş yaklaşık 150 parçanın yanısıra 80 çizim, fotoğraflar ve filmler yer alacak.

 

 

YSL’nin tarzı ve tasarımlarının esasları kendi konteksti içinde çizimlerle, fotoğraflarla ve filmlerle açıklanıyor (zemin kat). Serginin farklı bölümlerinde sıradan kadınları özel tasarımları sayesinde hayallerindeki kadınlara dönüştüren tasarımcının sanatsal ve kültürel olarak esinlendiği ilham kaynaklarını görüyoruz.

 

 

Sergi ünlü tasarımcının yaşamından parçalar sunarken, bizi Dior için yarattığı ünlü ‘Trapaze Line’ koleksiyonuyla başlayan ve olağanüstü gece kıyafetleriyle birlikte son dönem tasarımlarını da içeren bir yolculuğa çıkarıyor.

Bu nefes kesen tasarımları gördüğünüzde YSL’nin ruhunun hala capcanlı olduğunu hissedeceksiniz.

Fundacion Mapfre 

6 Ekim – 8 Ocak 2011
Paseo de Recoletos, 23. Madrid
ÜcretsizLeave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s